.توجه: اطلاعات وبگاه جنبه آرشیو دارد وبه روز نمی شود

هسته پژوهشي علوم شناختي دانشكده روانشناسی

logo1

توجه و تمرکز

توجه
مهارت‌های توجهی خوب، توانایی شما را برای حذف کردن مواردی که حواس شما را پرت می کنند افزایش می‌دهد و این، کارایی شما را در خانه و محل کار افزایش می دهد. برای مثال با دقت بیشتری رانندگی کنید، کارهایتان را به موقع به پایان برسانید و هنگامی که مشغول مطالعه یک متن هستید از وارد شدن و کنجکاوی در اینترنت در امان بمانید.
توجه تقسیم شده
توجه تقسیم شده فرایندی است که به وسیله آن می توانید چند کار را بصورت همزمان انجام دهید. برای مثال هنگامی که دارید کامپیوترتان را روشن می کنید و همزمان تلفن زنگ می زند، توجه تقسیم شده به شما این امکان را می دهد که فایل اشتباهی را باز نکنید و در عین حال با دوستتان که دچار یک حادثه ناراحت کننده شده همدردی کنید. ظرف یک دقیقه، رئیس شما از طریق پیامک منتظر جوابی است که باید در همان فایلی که به دنبالش هستید آن را یافته و بفرستید و مکالمه تلفنی هم به جای حساس رسیده است.
اگر توجه تقسیم شده خوبی داشته باشید، می توانید بدون اشتباه فایل را باز کرده، مطلب مورد نظر را یافته و بخوانید و سپس بدون اشتباه در متن، جواب را به رئیستان پیامک کنید و در عین حال نیز به گفتگوی مفید با دوستتان ادامه دهید.

تمرکز
تمرکز به معنی توانایی حفظ مستمر ذهن روی کاری است (فقط کاری) که مشغول انجام آن هستید. امتحانات آخر سال شما فردا شروع می شود. هم اکنون تیم فوتبال مورد علاقه شما در یک مسابقه حیاتی مشغول بازی است و شما هم مشغول مطالعه هستید.
برای مثالی دیگر می توان به گوش کردن دقیق به حرفهای یک نفر در یک اتاق شلوغ اشاره کرد